Változtatna a felvételi eljárások rendjén az idei felvételik tapasztalatai alapján az Oktatási Minisztérium. A következő két évben maximálisan 15, majd 10 pont lenne szerezhető nyelvvizsgákkal, és csak azért az emelt szintű érettségiért járna többletpont, amelyből a szerzett pontokat számítják.
A 2005. évi felvételi eljárás tapasztalatait figyelembe véve az Oktatási Minisztérium (OM) megkezdte a vonatkozó kormányrendelet módosításának előkészítését. Az elmúlt hónap során több szakmai fórummal egyeztetett az OM a kormányrendelet módosításáról, ennek megfelelően készült el a javaslat.
2006-tól csak azért az emelt szintű érettségiért lenne adható többletpont, amelyből a szerzett pontokat számítják. További változás, hogy a megszerezhető többletpontokon belül minden szakon egyforma súllyal szerepeljenek a szakmai és az egyéb többletpontok, ezért azokon a szakokon, ahol két érettségi vizsgatárgy alapján számítják ki a szerzett pontokat, ott egy-egy - legalább közepes minősítésű - emelt szintű érettségiért 7-7 többletpont, ahol egy vizsgatárgy alapján számítják ki a szerzett pontot, ott azért az emelt szintű érettségiért 14 többletpont kapható.
Változna a nyelvvizsgák beszámításának módja
Az idei év tapasztalata alapján a legfeljebb két nyelvvizsga alapján megszerezhető maximum 20 többletpont túlzott előnyt biztosított a két nyelvvizsgával rendelkezők számára, ezért a tárca javaslata értelmében a nyelvi többletpontok maximumát 2006 és 2007-ben 15 pontra, 2008-tól pedig 10 pontra szállítanák le.
A nyelvvizsgáért kapható többletpontok száma nem változik, középfokú C típusú nyelvvizsgáért 7 pont, felsőfokú C típusú nyelvvizsgáért 10 pont jár a felvételi során.
A minőség védelme érdekében az alapképzésben 78 pontban, a felsőfokú szakképzésben pedig 72 pontban kívánja a minisztérium meghatározni a jogszabályi minimumot. Ezzel a megoldással nincs szükség az érettségi eredmények és a felvételi szerzett pontok átszámítási táblázatának módosítására.
A tervezett kormányrendelet-módosítás jelenleg államigazgatási egyeztetésen van, a szakmai egyeztetések során az elképzelések módosulhatnak, a hatályos felsőoktatási törvény alapján a döntés joga a kormányé - áll az oktatási tárca közleményében.