In memoriam
2004.12.03. 16:03
Fizikus reverendban
Az let s Tudomny egyik alaptja, legkedveltebb szerzje s vtizedeken t – hallig – szerkesztbizottsgi tagja volt veges Jzsef (1895–1979). A tatai Etvs Jzsef Gimnzium egyik 17 ves tanulja az idn a Termszet Vilga ifjsgi cikkplyzatn lapunk klndjt nyerte az albbi, veges professzor letrl rt munkjval. Ez alkalombl veges Jzsef tatai esztendeinek nyomait kutattuk a vrosban s egykori kedves gimnziumban.
A Zala megyei Pka kzsgben 1895. november 10-n szletett. desanyja, Mihlovits Ilona a pkai orvos lenya, desapja pedig veges Jzsef felekezeti tant volt. sei apai gon legalbb ktszz vre visszamenen nptantk voltak. Az apa korai halla utn a megzvegylt desanya egyedl nevelte ngy gyermekt, s igencsak meg kellett kzdenie a mindennapi betev falatrt. A legidsebb fi, Jzsef az elemi elvgzse utn a gyri Bencs Gimnziumba, majd a piaristk nvendkeknt Kecskemtre kerlt. Klnsen a matematika s a fizika irnt rdekldtt. A Pzmny Pter Tudomnyegyetemen 1919-ben kitn eredmnnyel tanri diplomt szerzett. Egy vvel ksbb, 1920. jlius 10-n a piarista rend tagjaknt papp szenteltk.
Semmibl nem lesz semmi Tanri plyjt vidken kezdte. Tantott Szegeden, Vcott s Tatn. A leghosszabb ideig, sszesen tizenkt ven t, a tatai kegyes-tantrendi Grf Esterhzy Mikls Gimnziumban. Ott dnttte el, hogy tudomnyos knyveket r az ifjsgnak. Szerette volna feltrni az jabb nemzedkeknek a fizika csodit, szpsgeit. Els knyvt – 1929-ben – egy klfldi r mvnek hatsra rta Idjsls – idmeghatrozs cmmel. A kiadk nem bztak a sikerben, ezrt vegesnek ktezer elfizett kellett sszegyjtenie. Hirdetplaktot ksztett a kvetkez felirattal: „Adja el az esernyjt, s vegye meg veges Jzsef: Idjsls – idmeghatrozs cm knyvt!”
|
VIII. osztlyos konviktorok a rektortus eltt veges Jzsef tanr rral s az igazgatval (1937) |
Az 1924–1930-as veket, merthogy a rendfnksg thelyezte, a vci Piarista Fgimnziumban tlttte. Aztn 1930-tl 1940-ig ismt Tatn tantott. Iskolai fizikai ksrletein tantvnyai szvesen vettek rszt, s ezekrl valsgos legendkat mesltek. Npszersge abban rejlett, hogy a legbonyolultabb ksrleteket is olyan nemes egyszersggel tudta elmondani, hogy azt mg az iskolzatlan ember is megrthette. Belekpzelte magt a kznsg helybe, s csak azt mondta, amit is szvesen hallott volna. Tantvnyait arra buzdtotta, hogy a jelensgeket kpzeljk maguk el, s gy prbljanak beszlni rla. Nla az a dik sohasem kaphatott jeles osztlyzatot, aki csak krtval a kezben a tblnl prblta bebizonytani a tudst. Ennek ellenre az brk megfigyelsre s megrtsre is nagy gondot fordtott. Az rtelemnek s a szavaknak nagy slya volt nla, a fzetek els lapjra kedvenc jelmondatt ratta dikjaival: „Semmibl nem lesz semmi!” Ezt a gondolatot maga is komolyan vette, s a nehz helyzetekben mindig alkalmazta is. A gyerekeket munkra nevelte, s tbbszr kijelentette: „... nem azt akarom, hogy tudjanak egy bizonyos geometriai vagy fizikai szablyt; a clom az, hogy szokjk a munkt, tanuljanak meg dolgozni!”
Sokkal szebb a fizika, mint gondoltam! Hitt az lsz erejben, abban, hogy fontos a magyarzat. Kedvenc hasonlatt, amely egy jeriki rzsrl szlt, tbbszr elmondta. Ez a rzsa egy „ronda, sszeszradt nvny, de ha vzbe tesszk, csodlatosan szp, sznes virg lesz belle”. A tanknyveket ilyen szraz valaminek tartotta, amit a tanri magyarzat tesz varzslatval teljess, szness. Kollginak tbbszr elmondta: „A mi szerepnk a bnyszlmp: csak oda akarunk elegend fnnyel vilgtani, ahol szksg van r.” A gimnzium 1936/37. vi vknyvben tallhat a mester egyik fontos s kiemelked mve Fejezetek egy tanri noteszbl cmmel. (Lsd keretes sszelltsunkat – A szerk.) Ebben a dikokhoz szl, nekik mondja el gondolatait, megfigyelseit.
 |
veges tanr r az intzet kertjben termszettant tant |
A tants utn szvesen mlyedt el szaktrgyaiban; szakadatlanul tovbb bvtette tudst. Szabadidejben tanknyveket rt, mert gy gondolta, hogy nincs megfelel knyv, amelybl tanulni lehetne. Kis Fizika cmmel kt mve jelent meg 1939-ben: „Szeretnm, ha a knyvecskben nyoma maradt volna annak a szeretetnek s kedvnek, amellyel rtam. Munkm legnagyobb jutalma az lesz, ha a kisdik nhnyszor felkilt tanuls kzben: Mg annl is sokkal szebb a fizika, mint gondoltam! Ez volt a clom.” Tata 1964-ben dszpolgrv vlasztotta. Egykori kedves iskoljban – a mostani Etvs Jzsef Gimnziumban – szletsnek 85. vforduljn emlktblt avattak. Az iskolban minden vben megrendezik az veges-emlkversenyt az I. s II. osztlyosok szmra. A tanulk matematikbl s fizikbl mrhetik ssze tudsukat. Hallnak 10. vforduljn tbb hnapos veges Jzsef jelensgbemutat killtst tartottak. rk lma volt, hogy tudomnyos jtkszobkat ltesthessen, s 1995 szn be is teljeslt lma: megnyitottk a Csodk Palotjt! veges professzor rksge remlhetleg tovbb l a mai s a ksbbi tantk, dikok nemzedkeiben is.
Grsz Andrea
|