fizikusok - matematikusok oldala
Nvjegy

Fizikt kedvelk oldala

 

 
Matematika
 
Fizika
 
Geometria
 
Algebra
 
Kinematika
 
Programozs
 
Pedaggia
 
Zrinyi Ilona Gimnzium
 
Minisztriumok
 
Magyar Tudomnyos Akadmia
 
OFOE
 
Rnyi Alfrd Matematikai Kutat Intzet
 
llami Etvs Lrnd Geofizikai Intzet
 
KFKI
 
Fizikai kisrletek
 
Miskolc nkormnyzata
 
TKISZ
 
Menetrend
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Hrek
Hrek : Fizikus-nyelv

Fizikus-nyelv

  2004.12.03. 16:07

MARX GYRGY

         
      Kezdetben volt a latin. Ennek az rksgnek ksznhet, hogy a mai magyar tudomnyos szaknyelvben a latin (s ellatinostott grg) szakkifejezsek csengenek a legmegszokottabban, annak ellenre, hogy a fizikval foglalkozk kzl csak nhnyan rtik a latin s grg szavak eredeti jelentst. Az "impedancia" vagy "barion" kifejezsek nem bresztenek bennnk olyan szemlletes asszocicikat, mint a latin—grg-szakos nyelvszekben. Ezrt a latin vagy grg "terminus technicus" kicsit resen cseng a fiataloknak. Megnehezti a tanr vagy ismeretterjeszt dolgt olyan hallgatsg eltt, amelynek mg nem llt mdjban, hogy laboratriumban j lmnytartalommal tltse fel ezeket az eredetileg kifejez szavakat.
     A latin helyett magyar gyker j szavakat kezdtek gyrtani a nyelvjts korban. Egyesek elterjedtek (gmb, anyag, higany), msokat mosolyfakasztan archaikusnak rznk (leny, lgeny). A "villany" sz s a "villamossg" ma is szenvedlyes sszecsapsokat vlt ki fizikusok s mrnkk kzt, de a "villanyszmla" s "villamos" mg az "Elektromos Mvek" djbeszedje szmra is termszetesen hangzik. (Tudomnyosan nem rdemes azon vitatkozni, hogy e jelensgkrhz a borostynk-elektron vagy a villm ll kzelebb.)
     Az elmlt vtizedekben egy harmadik nyelvi ramlat rkezett hozznk: a fizikban tlslyra jutott angol nyelv befolysa. Az angolban kznapi rtelm "spin" vagy az angol betszknt szletett "laser" s "maser" kitrlhetetlenl beilleszkedtek fizikai szaknyelvnkbe. (A sznobok s nyelvtiszttk a kiejtsen mg egy darabig vitatkozni fognak. Nehz lesz olyan alakokat lefordtani, mint "lasing transition".) A "target" s szerencss magyar fordtsa, a "cltrgy" kzt mg eldntetlen a verseny. Az "octet enhancement" helyett jl hangz kompromisszum az "oktett-tltengs". A megszokottan csnya "selfconsistent field" mellett viszont mg nem terjedt el a mrtktart "nkonzisztens megolds".
     A latinistk fleg az idsebb genercibl kerlnek ki. (Egyesek mg ma is "quantumot" rnak.) A latinos mveltsg azonban nagyon megritkult a fejlett vilgnyelveken beszl termszettudsok kzt is. Az orvostudomny (s a vele sszentt biolgia) gyakorlati okokbl ignyt tart a kznyelvtl arisztokratikusan elklnl szaknyelvre, de a nemzetkzi fizikai szakirodalomban a latin szakkifejezsek ersen visszaszorulban vannak. Nem hiszem, hogy ppen egy indoeurpai nyelvcsaldhoz nem tartoz kis npnek kellene ktdnie a konzervatv latinhoz.
     A fizikusok nemzetkzi nyelve konferencikon s folyiratokban tlnyomrszt az angol. Fiatal kutatink a szakirodalmat angolul olvassk, legtbbjk csak angolul r cikket, angolul tart eladst. rthet, hogy l beszdben is gtls nlkl hasznljk az angol szavakat, vagy azok szolgai fordtst. A ktelezen magyar nyelv disszertciban csnya az "angular momentum" kifejezs "szgimpulzus" fordtsa. Kedvesen hangzik viszont, amikor cikkket a blcsszeknl szoksos "tanulmny" helyett "papr" nven emlegetik. Nyoms rvek hozhatk fel amellett, hogy a fizikushallgatk s kezd fizikusok megtanuljk az angol szakkifejezseket. (Tudomnyunk nemzetkzi jellege miatt azt is rdemes volna megfontolni, hogy egyetemi tanknyveink lbjegyzetben a bevezetett fogalmak angol s orosz nevt is kzljk.)
     Az idegen szavak a kvlllknak nem mondanak semmit, ezrt a modern fizikval foglalkoz ismeretterjeszt eladsok idegen szavak rtelmez sztrv vlnak. Alig marad id az rdemi sszefggsek trgyalsra. Mg getbb a problma a fizikatanrok szmra. Kztk tapasztalhat a legkvetkezetesebb trekvs arra, hogy a fizikt mindenki szmra kzrthet magyar szavakkal tantsk.
     A klnbz rvek kztt legnyomsabbnak azt rzem, hogy iskolinkban vente fiatalok szzezreit kell fizikra tantanunk. A fizikai alapkutatsok kltsgeit a trsadalom fedezi. Ezrt majdnem ugyanilyen fontos az a szempont is, hogy az alapkutatsok mvelinek erklcsi ktelessge megismertetni a trsadalommal azt a tudomnyos vilgkpet, amit a 20. szzad fizikja trt fel. A trsadalom s tudomny kzt kialaktand hatkony kommunikci nlkl a termszettudomnyos-mszaki forradalom sem vlhat anyagi javakat termel realitss. Az intenzv iparfejleszts felttele a termel osztly tudomnyos alapmveltsge.
     Meggyzdsnk, hogy a fizika az egsz np, minden ember kzs kultrkincse. Vilgkpalakt s krnyezetpt eredmnyeire mindenkinek joga van. Demokratikuss kell tenni a fizika nyelvt is. Nem arra gondolok, hogy a nyelvjt eldeink pldjt kvetve j magyar szavakat farigcsljunk. Fl, hogy torz kerl ki keznk kzl. A mai nyelvben l s gazdag tartalmat hordoz magyar szavakkal kell btrabban gazdlkodnunk. E clkitzsben a nyomatkot a jelentsgazdagsgra s btorsgra helyezem, s csak ezutn a magyarsgra. Nemzetkzi az a tudomny, amelynek fogalomkrben lek, ezrt rsaimban sok a meggykeresedett idegen sz. Nem az ncl nyelvi purifikcit srgetem. Fizikt tantok, azt szeretnm, ha sokan rtenk, sokan megtanulnk a fizikt.
     Az egyetemi tanknyvekben, eladsokban hasznlt "hivatalos" hazai szaknyelvet arisztokratikusabbnak s nagykpbbnek rzem, mint az l nemzetkzi gyakorlatot. Legyen szabad ezt nhny pldval bizonytanom.
     Az ers tmegkoncentrci intenzv gravitcis vonzsa azt eredmnyezheti, hogy a kibocstott fny is visszahull a testre. Az ltalnos relativitselmletben ez a geometriai tr szingularitsaknt szerepel. A jelensg elmleti kutati s megfigyeli ma mr ltalnosan a "black hole" kifejezst hasznljk. Mi maradjunk a konzervatvabb "Schwarzschild-szingularits" elnevezs mellett, vagy merjnk "fekete lyukat" mondani?
     J tzmillird vvel ezeltt az univerzum anyaga nhny percig rendkvl sr s forr llapotban volt. A matematikai modellben ez az idtengelyen szingulris pontknt jelenik meg. A nemzetkzi szakirodalom a "Big Bang" becenevet adta ennek. Egy tv-vitban rppent fel a "Nagy Bumm" szakkifejezs. Minden szemldkrncols ellenre gy rzem, hogy ez mg filozfiailag is kellemesebb, mint a korbbi tudlkos szinonimk.
     A cowboyok csizmjnak felhzst egy hts hurok alak brszj (bootstrap) knnyti meg. A nagyotmond cowboy azt mesli, hogy egyszer a mocsrbl sajt csizmaszjnl fogva hzta ki nmagt. Berkeley rszecskefizikusai az alapegyenletek nkonzisztens megoldst "bootstrap-solution"-nak neveztk el. Fiatal kutatink "bootstrap-mdszerknt" emlegetik a Mnchausen-eljrst. Milyen szntelenl s csnyn hangzik gy a magyar flnek! Ki mer egy tall magyar elnevezst megalkotni!?

Strangers in the Night
(Idegenek az jszakban)

(Felteheten az elemi rszecskk megfigyelsre szolgl Wilson-kamrban ksztett felvtel — A szerk.)


Frank Sinatra
Strangers in the Night
(lemezbort)

           "Strange particle" nven mutatta be Gell-Mann a vratlanul felfedezett s ritkn elfordul rszecskk egy csoportjt. A magyar nyelvben hasznlt "strangeness" elnevezsbl azonban elprolgott a "strangers in the night" hangulata. A szt megprbltk minden nyelvre lefordtani, mi az vatos "ritkasg" vagy az S jellel egybehangz "szokatlansg" nvvel prblkozunk. Mg kedvesebb egy egszen j kvantumszm esete, aminek "charm" elnevezse s C jellse terjedt el a konzervatv "szupertlts" helyett. Szabad-e egy "charmed particle" helyett magyarul "csinos rszecskt" mondanunk? (Hbb volna a "bjos" jelz, de ez nem egyezik a C-vel.)
     j fogalmak, merszen jelentsgazdag kifejezsek naponta szletnek a rszecskefizikban (ezt a terletet ismerem legjobban), de minden ms erteljesen fejld terleten is: csillagszatban (Mix-Master Universe), magfizikban (doorway state), kvantumelmletben (galopping ghost), elektronikban (flip-flop). Nincs id arra, hogy egyes neveken vitatkozzunk. Az ltalnos gyakorlatot kell kialaktanunk. Demokratizlni akarjuk-e a fizikt a nyelv eszkzeivel is, vagy elzrkzunk egy kaszt-nyelv mestersgesen kitenysztett sznobizmusa mg? (Helixet mondunk, de mr senki nem gondol a csiga hzra, bootstraprl beszlnk, de nem elevenedik meg elttnk a vadnyugati Hry Jnos alakja. Az arisztokratizmust mindig rtelmket vesztett, kirlt szimblumok jellemeztk!)
     Iskolaknyveinkben tallunk szp megoldsokat. Az "er" s "munka" az l magyar nyelvbl tvett szavak, amelyeket szabatos tartalommal gazdagtottunk, ugyanekkor rzkletes jelentsket is megriztk.
     A fizika egyik legalapvetbb mennyisge az impulzusmomentum (magyarul: "impulzusnyomatk"). Elidegenten hosszadalmas kifejezs, ami nem sokat mond, (Az impulzusmomentumot nem mindig lehet az impulzusnak s impulzus karjnak szorzataknt ellltani!) Ha a fizikusok lekzdenk ellenszenvket a kifejez "perdlettel" szemben, illetkeseink taln a kzpiskolban is megengednk eme alapvet fogalom tantst.
     A kznyelv "impulzus" alatt valamilyen rvid ideig tart hatst rt, nem pedig tarts tulajdonsgot. Rgen az er idintegrljt neveztk gy, de ma a "tmeg sebessg" szorzatot rtjk alatta. "Az er idintegrlja egyenl az impulzus megvltozsval." Mennyivel rthetbb volna gy: "A lks a test lendlett vltoztatja meg."
     A kltk sznes szavakkal szlnak kedvesk szpsgrl. Mi, fizikusok, szeretjk a termszetet. Kutatjuk trvnyeit, msoknak is be kvnunk szmolni lmnyeinkrl. Mirt szgyelljk nyelvnk gazdagsgt?
         
forrsok       Fizikai Szemle XXIV (1974) 2 (februr) 65—66. o.
         

 
Miskolc
 
Ajnlott oldalak
 
Hres emberek
 
tszmtsok
 
Egyetemek
 
Gimnziumok
 
Felvteli
 
Ttelek
 
Plyzatok
 
Elektronikus Knyv keres
 
Tanszerek
 
Tudomny s Trsadalom
 
Webkamerk
 
Dk-mel
 
Idjrs
 
Trkp
 
Szerkesztnek
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!