Hrek : Matematikus trtnetek |
Matematikus trtnetek
2004.12.03. 16:12
Az albbi trtnetekhez a 25 nv kzl egy-egy tartozik (egy nv tbbhz is tartozhat).
Feladat a megfelel prok megtallsa.
- Trtnt egyszer, hogy az kor legnagyobb, alkot grg matematikusa meztelenl rohangszott Szirakuza utcin.
- A vagyonos, nemesi csaldbl szrmaz ifj bejrta Eurpa hadszntereit. Szolglt Hollandiban orniai Mricz hadseregben, ksbb a bajor hadsereg ktelkbe llt. Harcolt a fehrhegyi tkzetben, ahol a katolikus liga leverte a protestns cseh rendeket, rszt vett rsekjvr ostromban is. Vgezetl Richelieu alatt La Rochelle ostromnl is jelen volt. A katonskods nem hatott szellemi letre bntlag. Pl. 23 ves korban fogalmazta meg hres formuljt: "Gondolkodom, teht vagyok."
- Egyszer a "matematika Mozartjnak" srgsen Prizsba kellett utaznia.
– Mennyi id alatt rhetek leggyorsabban Prizsba? – krdezte a fogadst. – Egy lval hrom ra alatt! – hangzott a felelet. – s ha ktlovas kocsit brlek? – Kt rn bell odar. St ngy lval egy ra hosszt sem tart az t – mondta a buzg fogads. – Pomps! – mosolyodott el a matematikus. – Akkor tn adjon tizenkt lovat s mr helyben is vagyok.
- A nagyszer r s fordt dikkorban az 1931. vi Krschk-versenyen nem boldogult a kvetkez feladattal: "Legyen p a 2-nl nagyobb trzsszm. Hny megoldsa van a 2/p=1/x+1/y egyenletnek, ha x s y klnbz pozitv egsz szmok?"
A verseny utn, hazafel viszont fejben megtallta a megoldst. (Tnyleg, hny megolds van?)
- A nagy tekintly tuds egyik jellemz trtnete a kvetkez. A francia akadmia titkri szkre Fouriert s Biot-t jelltk. Hogy egyik jellt jindulatt se vesztse el, embernk a kalapjba tett kt szavazcdult, az egyiket kihzta, ltvnyosan megsemmistette, a msikkal szavazott. Az eljrs knos szpsghibja, hogy szomszdja szrevette: mindkt cdulra eredetileg Fourier nevt rta fel.
- A miltoszi matematikus a ht grg blcs egyike volt. Vele esett meg az a nevezetes trtnet, hogy asztrolgiai vizsglatai kzben "nem nzett a lba el", s egy gdrbe zuhant. Mly blcsessge nyilvnult meg akkor is, amikor egy tantvnya megkrdezte: "Mi a legknnyebb a vilgon?" A tuds vlasza: "Msoknak tancsot adni". Egy geometriai alapttelt rla neveztek el.
- A XX. szzad szellemi letnek egyik vezregynisge dikkorban igen gyenge tanul volt. Nem tudta elvgezni a mncheni kzpiskolt, els nekifutsra megbukott a fiskolai felvteli vizsgjn is. Ksbb azrt megkapta a fizikai Nobel-djat. Amikor a Sorbonne-on hromnapos, nehz matematikt alkalmaz eladssorozatot tartott, az egyik tuds megjegyezte: "Az els eladst mg valamennyien egsz jl megrtettk. A msodikat csupn az elad s az risten rtette meg. A harmadikat mr kizrlag csak az risten."
- Nevhez fzdik a differencil- s integrlszmts feltallsa, a binomilis sorfejts, numerikus egyenletek kzelt megoldsainak alkalmazsa; foglalkozott kpszeletekkel s harmadfok grbkkel, s mindezt korszakalkot mechanikai s optikai eredmnyei mellett vgezte. Tagja volt a Lordok Hznak is. (Br sszesen egyszer szlalt fel: "Uraim, ha nincs kifogsuk ellene, azt krnm, csukjk be az ablakot. Flek, hogy megnthsodom.")
- Az albbi trtnet a "valsznsgszmts atyjval" trtnt meg. Br igen bks termszet ember volt, trtnt egyszer, hogy egy izgga honfitrsa mindenron prbajozni akart vele.
– Rlam kztudott, hogy elvi ellensge vagyok a prbajoknak – mrte fel ellenfelt. – nnel azonban hajland vagyok killni. – s milyen fegyvernemet vlaszt? A tuds ridegen elnzett ellenfele feje felett: – A matematikt, uram, s n mris halott…
- Az olasz renesznsz matematikus, filozfus, orvos s asztrolgus nagyon sokat adott arra, hogy jslatai beigazoldjanak. Miutn megjsolta sajt hallnak idpontjt, s nhny httel a hatrid lejrta eltt nem rzett semmilyen vgzetes eljelet, nem vett tbb telt maghoz. A begrt napon – a tudomny rdekben – henhalt.
- A kivl klt s mfordt neve szerepel a KMaL els vfolyamnak feladatmegoldi kztt.
- A tizenkt ves kisfit apja grgl s latinul tanttatta. Az unalmas nyelvtanuls kzben belehallgatott a felnttek beszlgetsbe, megkrdezte, mik azok a "skidomok" s "szgek", amikrl folyik a sz, majd egy szndarabbal rajzolgatva rgtn kiszmolta a hromszgek bels szgeinek sszegt. A fibl ksbb hres matematikus s filozfus lett.
- A nagytekintly, univerzlis tuds 27 ves korban lett a cambridge-i egyetem tanszkvezetje. Tagja volt a prizsi s londoni tudomnyos akadminak (utbbinak 25 ven t elnke), munkja elismerseknt Anna kirlyn 1695-ben lovagi cmet adomnyozott neki. Megtiszteltetsknt uralkodk ksrhettk utols tjra (pl. a kenti herceg cipelte koporsjt).
- Amikor a neves klt s r elolvasta Pter Rzsa "Jtk a vgtelennel" cm matematika knyvt, elragadtatottan nyilatkozott rla.
- A matematikus nevt – az ltala felfedezett kardntengely elnevezsn kvl – a harmadfok egyenlet megoldkplete rzi.
- Rendkvl tehetsges matematikus, fizikus s csillagsz volt. Alacsony sorbl kzdtte fel magt: 1810-ben mr majdnem minden eurpai tudomnyos akadmia tagjv vlasztotta. Az gi Mechanika c. knyvre Napleon azt a megjegyzst tette, hogy "sok szz oldalon szl az grl, de a jisten sehol sem szerepel benne". A vlasz: "Nem volt szksgem erre a hipotzisre, Sire."
- Az ifjkorban a jezsuitknl tanult francia matematikus, fizikus s filozfus a matematika szigor deduktv eljrsban vlte felismerni a gondolkods legltalnosabb, minden tudomny terletn alkalmazhat mdszert, f mve az "rtekezsek a mdszerrl". Filozfijt sem a holland protestns teolgusok, sem a francia egyhz nem nzte j szemmel. A tuds vgl is a skolasztika egyik legsikeresebb ellenfele lett. A svd akadmia szervezse kzben rte a hall.
- A francia llamfrfi s matematikus a jakobinusoktl a "gyzelem megszervezje" nevet kapta. Ksbb Napleon hadgyminiszterr nevezte ki, majd amikor a csszr Elba szigetrl visszajtt, belgyminiszter lett, grfi cmet kapott. Tbb fontos matematikai mve jelent meg, termodinamikai krfolyamatot neveztek el rla.
- A nagy francia llamfrfi, a XIX. szzad egyik legnagyobb hadvezre sokat kacrkodott a matematikval. Pl. az megoldott feladata a kvetkez is: Adott krbe szerkessznk csak krz segtsgvel ngyzetet gy, hogy cscsai a krvonalra essenek. (Tnyleg, hogyan kell?)
- Az alexandriai matematikus, fizikus, mechanikus s feltall szerkesztette meg az els gzgpet s az els szkkutat. A matematikban a hromszg egyik terletkplete viseli nevt.
- A Szamosz szigetrl szrmazott grg matematikus az kor egyik legnagyobb tekintlynek szmtott. Felfedezte az irracionlis szmokat, hasznlta elszr a "szfrk zenje" kifejezst, tantvnyai neveztk el a vilgot kozmosznak. A ma legismertebb matematikai ttelt rla neveztk el. (Persze a ttelt nem fedezte fel; mr i.e. 2000 krl ismertk Mezopotmiban.)
- Angol matematikus s filozfus, a matematikai logika egyik megalapozja volt. Sokirny munkssgrt 1950-ben irodalmi Nobel djat kapott. Az nevhez fzdik a hres antima: nem ltezik az sszes halmaz halmaza. (Mi ebben a paradoxon?)
- A kzpiskolai tanrai rendre nem rtettk a fiatal dik gondolatmenett, ezrt 16 vesen jelentkezett a fiskolra. Itt visszautastottk a felvteli dolgozatt. Tbbszri prblkozs utn eljutott a szbeli vizsgra, ahol ismt knos meglepets rte: a biztos kzzel rt megoldsokat nem rtette a vizsgztat tanr. A tanrkpz intzet brli plyamunkjt egy szval utastottk vissza: "rthetetlen." Hallos gynl sr btyjhoz gy szlt: "Ne srj, nekem minden ermre szksgem volt, hogy ennyi ids koromban meg tudjak halni." Halla utn fl vszzaddal ismertk fel a matematikusok az ltala kifejlesztett csoportelmlet jelentsgt; hatsa szinte ma is felmrhetetlen.
- Sokoldal tehetsg, Gauss kzeli bartja volt. Nevt rzi a sokszgek tdarabolhatsgnak ttele: Kt egyenl terlet sokszg mindig felbonthat pronknt egybevg skidomok sszegre. Versesktete jelent meg, drmarssal foglalkozott (t szomorjtk c. drmja megelzte pl. Katona Jzsef Bnk bnjt a kolozsvri plyzaton), a Magyar Tuds Trsasg 1832-ben tagjai kz vlasztotta nprajzi, nyelvszeti s erdszeti tanulmnyairt. Fia a legnagyobb magyar matematikus.
- Kornak legnagyobb matematikusa, fizikusa s csillagsza volt. Egy zben gondtalanul csrgtt az almafa alatt, mikor fejre esett egy alma, s mris megszletett a gravitci felfedezse. (Persze a londoni krengetegben nem voltak almafk: a pestis ell menekl tuds ppen woolsthorpe-i birtokn tartzkodott. A ft egybknt 1826-ban dnttte ki egy szlvihar.)
- Mintegy 90 nagyobb mvet rt, a Naprendszer keletkezsnek elmlettl egszen a valsznsgszmts filozfijig. A francia tuds politikai plyafutsa is "sikeres" volt: buzg republiknus, Napleon alatt belgyminiszter, ksbb szentor, a csszrsg grfja, majd a restaurci utn mrki lett.
- A ksbbi rnak dikkorban gyakran volt migrnje, s fejfjst matematikai problmk kitallsval mulasztotta el. Piarista papknt a nagyszombati egyetem matematika tanra lett, az utkor azonban Etelka cm szpirodalmi regnyre emlkezik leginkbb. (Ez volt az els igazi magyar nyelv knyvsiker.)
- Alexandriban mkd grg matematikus, fizikus, csillagsz volt. rt mg grammatikai s filozfiai munkkat, tankltemnyei is fennmaradtak. hatrozta meg elszr elfogadhat pontossggal a Fld sugart; ez a mrs az emberisg egyik legnagyobb szellemi teljestmnye. Nevt a prmkeress szita-mdszere rzi. (Hogyan trtnt a mrs?)
- Tizenngy ves korban berattk egy kollgiumba, ahol ngy s fl v alatt – tbbek kztt a matematika miatt – nem sikerlt felsbb osztlyba lpnie. Ksbb a kivl angol llamfrfi egyszemlyben volt hadgyminiszter s miniszterelnk is, 1953-ban pedig megkapta az irodalmi Nobel-djat.
- Laplace, a XVIII–XIX. szzad hres matematikusa egy gitestekkel kapcsolatos, igen nehz problmt vizsglt. Napokig dolgozott, a hallban felszerelt nagy tblt telerta, de nem jutott eredmnyre. risi volt meglepetse s rme, mikor egyszer hazatrve megpillantotta a tbln a levezetett s kpletbe foglalt eredmnyt. Mg nagyobb volt azonban elkpedse, mikor megtudta, hogy sajt lakja oldotta meg a feladatot. A lakj ksbb vilghr matematikus lett, a Ptervri Akadmia tagja; alapvet integrlttel rzi nevt.
- Az egyetemen matematikt s fizikt tanult, az irodalom szakot csak levelezknt vgezte el, mgis rknt lett vilghr. 1970-ben irodalmi Nobel-djat kapott.
- Vilgnzete s tudomnyos szemlletmdja a mai napig rezteti hatst. Jelents volt geometriai, optikai, mechanikai s kozmogniai munkssga, de foglalkozott pl. meteorolgiai fizikval is. Megalapozta az analitikus geometrit. A derkszg koordinta-rendszer elnevezsn kvl pl. az nevt rzi a bvrharangok elvn mkd Cartesius-bvr is.
- A vilghr fest 1514-ben kszlt Melancholia cm rzmetszetn szerepel az albbi szmtblzat (amellyel a mvsz a kor misztikus hangulatt prblta rzkeltetni):
16 |
3 |
2 |
13 |
5 |
10 |
11 |
8 |
9 |
6 |
7 |
12 |
4 |
15 |
14 |
1 |
(Mi ennek a tblzatnak az rdekessge?)
- Az els ismert grg matematikus volt. Lefektette a hromszgek s krk geometrijnak alapjait. Egyiptomi tja alatt csodlatba ejtette Amazisz frat: szrevteleket tett a Nlus raply-jelensgeivel, egyetlen bottal meghatrozta a piramis magassgt, megjsolta egy napfogyatkozs pontos idpontjt. Az olimpiai jtkok nzse kzben halt meg.
- Az oxfordi matematikatanr pap hrnevt rknt szerezte: az Alice Csodaorszgban cm regnyt Lewis Caroll lnven rta.
- A zsenilis francia matematikust politikai ellenfeleinek egyik gynke prbajra knyszertette. A prbaj eltti jszakn sietsen lejegyezte levelben a mai modern algebra alapgondolatait. Megmutatta pl, hogy melyek azok az egyenlettpusok, amelyeket a ngy alapmvelettel s gykvonssal megoldhatunk; gy vgleges vlaszt adott az algebrai egyenletek tbbszz ves problmjra. A msnapi prbajban hallos sebet kapott.
Nevek:
- Arkhimdsz (i.e. 287–212)
- Bolyai Farkas (1775–1856)
- Cardano, Girolamo (1501–1576)
- Carnot, Lazare Nicolas (1753–1823)
- Churchill, Sir Winston (1874–1965)
- Descartes, Ren (1596–1650)
- Dodgson, Charles (1832–1898)
- Dugonics Andrs (1740–1818)
- Drer, Albrecht (1471–1528)
- Einstein, Albert (1879–1955)
- Eratoszthensz (i.e. 276–196)
- Fst Miln (1888–1967)
- Galois, Evariste (1811–1832)
- Hron (i.e. I. sz.)
- Laplace, Pierre Simon (1749–1827)
- Napleon, Bonaparte (1769–1821)
- Newton, Sir Isaac (1643–1727)
- Ottlik Gza (1912–1990)
- Osztrogradszkij, Mihail Vasziljevics (1801–1862)
- Pascal, Blaise (1623–1662)
- Pitagorasz (i.e. VI. sz.)
- Russel, Lord Bertrand (1872–1970)
- Szolzsenyicin, Alekszandr (1918– )
- Thlesz (i.e. 624?–546?)
- Tth rpd (1886–1928)
(sszelltotta: Orosz Gyula, Fazekas Mihly Fv. Gyak. Gimnzium)
|