Hírek : Matematikus történetek |
Matematikus történetek
2004.12.03. 16:12
Az alábbi történetekhez a 25 név közül egy-egy tartozik (egy név többhöz is tartozhat).
Feladat a megfelelő párok megtalálása.
- Történt egyszer, hogy az ókor legnagyobb, alkotó görög matematikusa meztelenül rohangászott Szirakuza utcáin.
- A vagyonos, nemesi családból származó ifjú bejárta Európa hadszíntereit. Szolgált Hollandiában orániai Móricz hadseregében, később a bajor hadsereg kötelékébe állt. Harcolt a fehérhegyi ütközetben, ahol a katolikus liga leverte a protestáns cseh rendeket, részt vett Érsekújvár ostromában is. Végezetül Richelieu alatt La Rochelle ostrománál is jelen volt. A katonáskodás nem hatott szellemi életére bénítólag. Pl. 23 éves korában fogalmazta meg híres formuláját: "Gondolkodom, tehát vagyok."
- Egyszer a "matematika Mozartjának" sürgősen Párizsba kellett utaznia.
– Mennyi idő alatt érhetek leggyorsabban Párizsba? – kérdezte a fogadóst. – Egy lóval három óra alatt! – hangzott a felelet. – És ha kétlovas kocsit bérlek? – Két órán belül odaér. Sőt négy lóval egy óra hosszát sem tart az út – mondta a buzgó fogadós. – Pompás! – mosolyodott el a matematikus. – Akkor tán adjon tizenkét lovat és már helyben is vagyok.
- A nagyszerű író és fordító diákkorában az 1931. évi Kürschák-versenyen nem boldogult a következő feladattal: "Legyen p a 2-nél nagyobb törzsszám. Hány megoldása van a 2/p=1/x+1/y egyenletnek, ha x és y különböző pozitív egész számok?"
A verseny után, hazafelé viszont fejben megtalálta a megoldást. (Tényleg, hány megoldás van?)
- A nagy tekintélyű tudós egyik jellemző története a következő. A francia akadémia titkári székére Fouriert és Biot-t jelölték. Hogy egyik jelölt jóindulatát se veszítse el, emberünk a kalapjába tett két szavazócédulát, az egyiket kihúzta, látványosan megsemmisítette, a másikkal szavazott. Az eljárás kínos szépséghibája, hogy szomszédja észrevette: mindkét cédulára eredetileg Fourier nevét írta fel.
- A milétoszi matematikus a hét görög bölcs egyike volt. Vele esett meg az a nevezetes történet, hogy asztrológiai vizsgálatai közben "nem nézett a lába elé", s egy gödörbe zuhant. Mély bölcsessége nyilvánult meg akkor is, amikor egy tanítványa megkérdezte: "Mi a legkönnyebb a világon?" A tudós válasza: "Másoknak tanácsot adni". Egy geometriai alaptételt róla neveztek el.
- A XX. század szellemi életének egyik vezéregyénisége diákkorában igen gyenge tanuló volt. Nem tudta elvégezni a müncheni középiskolát, első nekifutásra megbukott a főiskolai felvételi vizsgáján is. Később azért megkapta a fizikai Nobel-díjat. Amikor a Sorbonne-on háromnapos, nehéz matematikát alkalmazó előadássorozatot tartott, az egyik tudós megjegyezte: "Az első előadást még valamennyien egész jól megértettük. A másodikat csupán az előadó és az úristen értette meg. A harmadikat már kizárólag csak az úristen."
- Nevéhez fűződik a differenciál- és integrálszámítás feltalálása, a binomiális sorfejtés, numerikus egyenletek közelítő megoldásainak alkalmazása; foglalkozott kúpszeletekkel és harmadfokú görbékkel, s mindezt korszakalkotó mechanikai és optikai eredményei mellett végezte. Tagja volt a Lordok Házának is. (Bár összesen egyszer szólalt fel: "Uraim, ha nincs kifogásuk ellene, azt kérném, csukják be az ablakot. Félek, hogy megnáthásodom.")
- Az alábbi történet a "valószínűségszámítás atyjával" történt meg. Bár igen békés természetű ember volt, történt egyszer, hogy egy izgága honfitársa mindenáron párbajozni akart vele.
– Rólam köztudott, hogy elvi ellensége vagyok a párbajoknak – mérte fel ellenfelét. – Önnel azonban hajlandó vagyok kiállni. – És milyen fegyvernemet választ? A tudós ridegen elnézett ellenfele feje felett: – A matematikát, uram, és ön máris halott…
- Az olasz reneszánsz matematikus, filozófus, orvos és asztrológus nagyon sokat adott arra, hogy jóslatai beigazolódjanak. Miután megjósolta saját halálának időpontját, s néhány héttel a határidő lejárta előtt nem érzett semmilyen végzetes előjelet, nem vett több ételt magához. A beígért napon – a tudomány érdekében – éhenhalt.
- A kiváló költő és műfordító neve szerepel a KöMaL első évfolyamának feladatmegoldói között.
- A tizenkét éves kisfiút apja görögül és latinul taníttatta. Az unalmas nyelvtanulás közben belehallgatott a felnőttek beszélgetésébe, megkérdezte, mik azok a "síkidomok" és "szögek", amikről folyik a szó, majd egy széndarabbal rajzolgatva rögtön kiszámolta a háromszögek belső szögeinek összegét. A fiúból később híres matematikus és filozófus lett.
- A nagytekintélyű, univerzális tudós 27 éves korában lett a cambridge-i egyetem tanszékvezetője. Tagja volt a párizsi és londoni tudományos akadémiának (utóbbinak 25 éven át elnöke), munkája elismeréseként Anna királynő 1695-ben lovagi címet adományozott neki. Megtiszteltetésként uralkodók kísérhették utolsó útjára (pl. a kenti herceg cipelte koporsóját).
- Amikor a neves költő és író elolvasta Péter Rózsa "Játék a végtelennel" című matematika könyvét, elragadtatottan nyilatkozott róla.
- A matematikus nevét – az általa felfedezett kardántengely elnevezésén kívül – a harmadfokú egyenlet megoldóképlete őrzi.
- Rendkívül tehetséges matematikus, fizikus és csillagász volt. Alacsony sorból küzdötte fel magát: 1810-ben már majdnem minden európai tudományos akadémia tagjává választotta. Az Égi Mechanika c. könyvére Napóleon azt a megjegyzést tette, hogy "sok száz oldalon szól az égről, de a jóisten sehol sem szerepel benne". A válasz: "Nem volt szükségem erre a hipotézisre, Sire."
- Az ifjúkorában a jezsuitáknál tanult francia matematikus, fizikus és filozófus a matematika szigorú deduktív eljárásában vélte felismerni a gondolkodás legáltalánosabb, minden tudomány területén alkalmazható módszerét, fő műve az "Értekezések a módszerről". Filozófiáját sem a holland protestáns teológusok, sem a francia egyház nem nézte jó szemmel. A tudós végül is a skolasztika egyik legsikeresebb ellenfele lett. A svéd akadémia szervezése közben érte a halál.
- A francia államférfi és matematikus a jakobinusoktól a "győzelem megszervezője" nevet kapta. Később Napóleon hadügyminiszterré nevezte ki, majd amikor a császár Elba szigetéről visszajött, belügyminiszter lett, grófi címet kapott. Több fontos matematikai műve jelent meg, termodinamikai körfolyamatot neveztek el róla.
- A nagy francia államférfi, a XIX. század egyik legnagyobb hadvezére sokat kacérkodott a matematikával. Pl. az ő megoldott feladata a következő is: Adott körbe szerkesszünk csak körző segítségével négyzetet úgy, hogy csúcsai a körvonalra essenek. (Tényleg, hogyan kell?)
- Az alexandriai matematikus, fizikus, mechanikus és feltaláló szerkesztette meg az első gőzgépet és az első szökőkutat. A matematikában a háromszög egyik területképlete viseli nevét.
- A Szamosz szigetéről származott görög matematikus az ókor egyik legnagyobb tekintélyének számított. Felfedezte az irracionális számokat, ő használta először a "szférák zenéje" kifejezést, tanítványai nevezték el a világot kozmosznak. A ma legismertebb matematikai tételt róla nevezték el. (Persze a tételt nem ő fedezte fel; már i.e. 2000 körül ismerték Mezopotámiában.)
- Angol matematikus és filozófus, a matematikai logika egyik megalapozója volt. Sokirányú munkásságáért 1950-ben irodalmi Nobel díjat kapott. Az ő nevéhez fűződik a híres antióma: nem létezik az összes halmaz halmaza. (Mi ebben a paradoxon?)
- A középiskolai tanárai rendre nem értették a fiatal diák gondolatmenetét, ezért 16 évesen jelentkezett a főiskolára. Itt visszautasították a felvételi dolgozatát. Többszöri próbálkozás után eljutott a szóbeli vizsgára, ahol ismét kínos meglepetés érte: a biztos kézzel írt megoldásokat nem értette a vizsgáztató tanár. A tanárképző intézet bírálói pályamunkáját egy szóval utasították vissza: "Érthetetlen." Halálos ágyánál síró bátyjához így szólt: "Ne sírj, nekem minden erőmre szükségem volt, hogy ennyi idős koromban meg tudjak halni." Halála után fél évszázaddal ismerték fel a matematikusok az általa kifejlesztett csoportelmélet jelentőségét; hatása szinte ma is felmérhetetlen.
- Sokoldalú tehetség, Gauss közeli barátja volt. Nevét őrzi a sokszögek átdarabolhatóságának tétele: Két egyenlő területű sokszög mindig felbontható páronként egybevágó síkidomok összegére. Verseskötete jelent meg, drámaírással foglalkozott (Öt szomorújáték c. drámája megelőzte pl. Katona József Bánk bánját a kolozsvári pályázaton), a Magyar Tudós Társaság 1832-ben tagjai közé választotta néprajzi, nyelvészeti és erdészeti tanulmányaiért. Fia a legnagyobb magyar matematikus.
- Korának legnagyobb matematikusa, fizikusa és csillagásza volt. Egy ízben gondtalanul ücsörgött az almafa alatt, mikor fejére esett egy alma, s máris megszületett a gravitáció felfedezése. (Persze a londoni kőrengetegben nem voltak almafák: a pestis elől menekülő tudós éppen woolsthorpe-i birtokán tartózkodott. A fát egyébként 1826-ban döntötte ki egy szélvihar.)
- Mintegy 90 nagyobb művet írt, a Naprendszer keletkezésének elméletétől egészen a valószínűségszámítás filozófiájáig. A francia tudós politikai pályafutása is "sikeres" volt: buzgó republikánus, Napóleon alatt belügyminiszter, később szenátor, a császárság grófja, majd a restauráció után márki lett.
- A későbbi írónak diákkorában gyakran volt migrénje, és fejfájását matematikai problémák kitalálásával mulasztotta el. Piarista papként a nagyszombati egyetem matematika tanára lett, az utókor azonban Etelka című szépirodalmi regényére emlékezik leginkább. (Ez volt az első igazi magyar nyelvű könyvsiker.)
- Alexandriában működő görög matematikus, fizikus, csillagász volt. Írt még grammatikai és filozófiai munkákat, tankölteményei is fennmaradtak. Ő határozta meg először elfogadható pontossággal a Föld sugarát; ez a mérés az emberiség egyik legnagyobb szellemi teljesítménye. Nevét a prímkeresés szita-módszere őrzi. (Hogyan történt a mérés?)
- Tizennégy éves korában beíratták egy kollégiumba, ahol négy és fél év alatt – többek között a matematika miatt – nem sikerült felsőbb osztályba lépnie. Később a kiváló angol államférfi egyszemélyben volt hadügyminiszter és miniszterelnök is, 1953-ban pedig megkapta az irodalmi Nobel-díjat.
- Laplace, a XVIII–XIX. század híres matematikusa egy égitestekkel kapcsolatos, igen nehéz problémát vizsgált. Napokig dolgozott, a hallban felszerelt nagy táblát teleírta, de nem jutott eredményre. Óriási volt meglepetése és öröme, mikor egyszer hazatérve megpillantotta a táblán a levezetett és képletbe foglalt eredményt. Még nagyobb volt azonban elképedése, mikor megtudta, hogy saját lakája oldotta meg a feladatot. A lakáj később világhírű matematikus lett, a Pétervári Akadémia tagja; alapvető integráltétel őrzi nevét.
- Az egyetemen matematikát és fizikát tanult, az irodalom szakot csak levelezőként végezte el, mégis íróként lett világhírű. 1970-ben irodalmi Nobel-díjat kapott.
- Világnézete és tudományos szemléletmódja a mai napig érezteti hatását. Jelentős volt geometriai, optikai, mechanikai és kozmogóniai munkássága, de foglalkozott pl. meteorológiai fizikával is. Megalapozta az analitikus geometriát. A derékszögű koordináta-rendszer elnevezésén kívül pl. az ő nevét őrzi a búvárharangok elvén működő Cartesius-búvár is.
- A világhírű festő 1514-ben készült Melancholia című rézmetszetén szerepel az alábbi számtáblázat (amellyel a művész a kor misztikus hangulatát próbálta érzékeltetni):
16 |
3 |
2 |
13 |
5 |
10 |
11 |
8 |
9 |
6 |
7 |
12 |
4 |
15 |
14 |
1 |
(Mi ennek a táblázatnak az érdekessége?)
- Az első ismert görög matematikus volt. Lefektette a háromszögek és körök geometriájának alapjait. Egyiptomi útja alatt csodálatba ejtette Amazisz fáraót: észrevételeket tett a Nílus árapály-jelenségeivel, egyetlen bottal meghatározta a piramis magasságát, megjósolta egy napfogyatkozás pontos időpontját. Az olimpiai játékok nézése közben halt meg.
- Az oxfordi matematikatanár pap hírnevét íróként szerezte: az Alice Csodaországban című regényt Lewis Caroll álnéven írta.
- A zseniális francia matematikust politikai ellenfeleinek egyik ügynöke párbajra kényszerítette. A párbaj előtti éjszakán sietősen lejegyezte levelében a mai modern algebra alapgondolatait. Megmutatta pl, hogy melyek azok az egyenlettípusok, amelyeket a négy alapművelettel és gyökvonással megoldhatunk; így végleges választ adott az algebrai egyenletek többszáz éves problémájára. A másnapi párbajban halálos sebet kapott.
Nevek:
- Arkhimédész (i.e. 287–212)
- Bolyai Farkas (1775–1856)
- Cardano, Girolamo (1501–1576)
- Carnot, Lazare Nicolas (1753–1823)
- Churchill, Sir Winston (1874–1965)
- Descartes, René (1596–1650)
- Dodgson, Charles (1832–1898)
- Dugonics András (1740–1818)
- Dürer, Albrecht (1471–1528)
- Einstein, Albert (1879–1955)
- Eratoszthenész (i.e. 276–196)
- Füst Milán (1888–1967)
- Galois, Evariste (1811–1832)
- Héron (i.e. I. sz.)
- Laplace, Pierre Simon (1749–1827)
- Napóleon, Bonaparte (1769–1821)
- Newton, Sir Isaac (1643–1727)
- Ottlik Géza (1912–1990)
- Osztrogradszkij, Mihail Vasziljevics (1801–1862)
- Pascal, Blaise (1623–1662)
- Pitagorasz (i.e. VI. sz.)
- Russel, Lord Bertrand (1872–1970)
- Szolzsenyicin, Alekszandr (1918– )
- Thálesz (i.e. 624?–546?)
- Tóth Árpád (1886–1928)
(Összeállította: Orosz Gyula, Fazekas Mihály Főv. Gyak. Gimnázium)
|