Hírek : Az ókori számmisztika határozott igen-nel válaszolt erre a ... |
Az ókori számmisztika határozott igen-nel válaszolt erre a ...
2004.12.04. 15:24
Piérre Fermat
és a nyilvános kulcsú rejtjelzés
Szinte hónapra pontosan 100 évvel Girolamo Cardano születése után, 1601-ben született meg Piérre Fermat. Bár Fermat, Cardanohoz hasonlóan sokoldalú tudós volt, aki nemcsak korának, hanem az egész tudománynak (nem csak a matematikának) jelentõs alakja, mégis nevéhez többnyire csupán a "Fermat sejtés" tapad. Valószínûleg ez a sejtéshez fûzõdõ különös történetnek köszönhetõ, amely szerint Fermatról ránk maradt Diophantosz "Aritmetikájának" egy 1621-ben kiadott példánya, amelyben számos megjegyzést irt a könyv különbözõ helyeire. E megjegyzések a Diophantosz által felvázolt problémákkal kapcsolatosak és igen sok értékes anyagot szolgáltatnak a matematikusoknak, fõleg a számelmélet területérõl. Az egyik ilyen megjegyzésben, melyet egy lap margójára irt, Fermat arra utal, hogy az egyenletnek nincsenek természetes számokra zérustól különbözõ egész megoldásai. A könyv margóján ez olvasható: "Ennek igazán bámulatos bizonyítását találtam meg, azonban a könyv margója túlságosan keskeny, hogy ide írjam."
Ettõl kezdve a matematikusok és érdeklõdõ nem matematikusok állandóan igyekeztek a bizonyítást megtalálni, vagy egy olyan példát keresni, amely megdönti Fermat állítását.
A kételkedõk szerint Fermat nem is bizonyította be ezt a tételt, ezért az 1990-es évek közepéig, amíg a bizonyítást valóban sikerült megadni, Fermat sejtésnek nevezték. A kételkedõk érveit nagyban alátámasztotta, hogy Fermatnál elég gyakran fordulnak elõ téves matematikai állítások, ilyen például, hogy "minden alakú szám prím, ha n természetes szám", ezeket nevezzük Fermat számoknak.
A Fermat sejtés bizonyítási kísérleteire lelkesitõleg hatott, hogy 1908-ban Wolfskehl német matematikus 100 ezer márkát adott át a Göttingai Tudományos Társaságnak, hogy jutalomként fizesse ki annak, aki a sejtés bizonyítását megtalálja, vagy téves voltát bebizonyítja. Több mint 300 éves szunnyadás után a XX. században több részleges eredményt sikerült elérni elég nagy, de mégis véges n értékekre, míg Andrew Wiles amerikai matematikus 1993-ban bejelentette a szenzációt, hogy sikerült a teljes bizonyítást megtalálnia. Nemsokára kiderült, hogy Wiles bizonyítása hiányos. Ezt azonban Richard Taylorral közösen sikerült pótolni 1994-ben, így 1995-ben az Annals of Mathematics 141. számában a teljes bizonyítás megjelenhetett. Magyar nyelven is tájékozódhat a kedves Olvasó Rónyai Lajos dolgozatából (Matematikai Lapok, új sorozat 2., 3-4. szám).
Így 1995-óta jogosan beszélhetünk sejtés helyett nagy Fermat tételrõl. A "nagy" jelzõ a "kis" Fermat tételtõl való megkülönböztetésre szolgál, amelyrõl a következõkben lesz szó és amelynek "kis" jelzõje ellenére alapvetõ hatása van napjaink információ titkosítására. Fermat eredetileg a következõ tételt mondta ki:
Kis Fermat tétel:
Ha p prímszám és a nem osztható p-vel, akkor teljesül az (1) kongruencia
(1)
Fermat bizonyítása azonban ebben az esetben sem maradt fenn. Az elsõ bizonyítás majd 100 évig váratott magára és Leonhard Eulertõl (1707-1783) a XVIII. század matematikus óriásától származik. Euler egyben a tétel általánosítását is bebizonyította, így ma Euler-Fermat tételnek nevezzük, amely így szól:
Euler-Fermat tétel:
Ha egész szám és (a,m)=1, azaz a és m relatív prímek, akkor
(2)
Hogy ez valóban a kis Fermat tétel általánosítása, ahhoz a Euler-féle függvény értelmezésérõl kell beszélnünk. jelenti a 0, 1, 2, ..., m-1 számok közül az m-hez relatív prímek számát.
Például:
Általában igaz a tétel, hogy ha m=p prímszám, akkor
(3)
Ebbõl az is könnyen belátható, hogy ha p és q különbözõ prímek, akkor
(4)
A prímszámoknak és a számok osztóinak titokzatos szerepet tulajdonítottak az ókori számmisztikában olyannyira, hogy Püthagorasz és követõi, akik e számmisztika fõ hirdetõi voltak (i.e. VI-V. század), úgy tartották, hogy "A dolgok természete, lényege: a szám." De nem csak hirdették, hanem valóban a természeti és társadalmi jelenségeket mind-mind a számok csodálatos tulajdonságai "testesítették meg". A pütagoreusok ugyanis nem a számokat személyesítették meg, hanem a személyes (emberi) tulajdonságokat "számosították meg".
De a pütagoreusok szerint vannak barátságos számok is. Két szám akkor áll barátságban egymással, ha az egyik osztóinak összege pontosan a másik számot adja és fordítva. Barátságos számok például a 220 és 284, ugyanis
220 osztói: 1+2+4+5+10+11+20+22+44+55+110=284
284 osztói: 1+2+4+71+142=220
A barátságos számok felfedezésének története is sok évszázados történet. Már a régiek ismerték az 1184 és 1210 barátságos számpárt, majd Piérre Fermat mutatta ki ugyanezt a 17296 és 18416 számpárról. René Descartes (1596-1650), aki szintén a matematika egyik óriása volt fedezte fel a 9363584 és 9437056 barátságos számpárt, majd Euler a XVIII. században még 61 barátságos számpárt határozott meg.
A számmisztika már régen homályba merült, de a harmóniába, a harmonikus szépségbe vetett hit napjainkig fennmaradt. De fennmaradt az a számtalan örökérvényû gondolat, tudományos tétel is, amely e misztikus gondolkodás talaján fogant és mégis a természet mély összefüggéseit írja le. Mint a bemutatott példák is mutatják, néha olyan mély titkokat sikerült a pütagoreusoknak "számszerûsíteni", hogy még a mai napig sem tudta az emberiség a megfejtést megtalálni. Napjaink kriptográfiája nagy részben ezekre az évezredes meg nem fejtett titkokra épül.
Igen érdekes magyar vonatkozásokra derül fény a prímszámokkal és a kis Fermat tétellel kapcsolatban, Kiss Elemér marosvásárhelyi matematikus és Bolyai kutató tollából. 1999-ben megjelent könyvében (lásd [8]) egészen új képet kapunk Bolyai Jánosról, eddig ismeretlen dokumentumokra alapozva. Kiss Elemér könyvébõl kiderül, hogy Bolyai János leginkább a prímszámokkal szeretett foglalkozni, errõl így ír Õ maga:
"Az egész számtan sõt az egész tan mezején alig van szebb és érdekesebb ... s a legnagyobb nyiászok (matematikusok) figyelme és eleje óta elfoglalt tárgy, mint a fõszámok (prímszámok) oly mély homályban rejlõ titka."
Bolyai is, mint a Pütagoreusok óta annyi matematikus, kereste az úgynevezett prímszám képletet, vagyis olyan formulát, amely közvetlen összefüggést ad meg az n-edik prímszám értéke és az n index között. 1855 tájékán még úgy gondolta, hogy sikerült megtalálnia a titok megfejtését:
"Azt megmutatni, hogy bármely alakú szám prím mihelyt p prím, ugyanakkor amikor a -gyel bajlódám, magam is megkísértettem, mert amint irataim is megmutatják én is abban a sejtelemben voltam, hogy mindig prím, ha p prím. Ez egy történeti fontosságú felfedezése volna a legelsõ olyan függvénynek, mely mindig prímet ad. Azonban ez sem valósul meg, mert például ..."
Apja (Bolyai Farkas) ösztönzésére megkísérelte a kis Fermat tétel fordítottját bebizonyítani, mivel ha ez sikerül, akkor megkapta volna a vágyott prímszámképletet. A kis Fermat tétel fordítottja azt mondja ki, hogy ha osztható p-vel, akkor p biztosan prímszám. Néhány kísérlet után azonban rádöbbent, hogy a bizonyítás lehetetlen, mivel a kis Fermat tétel fordítottja általában nem érvényes. Ellenpéldákat keresve, felfedezte a legkisebb úgynevezett pszeudoprím számot, a 341-et.
Vannak ugyanis olyan n összetett számok, amelyek minden n-hez relatív prím a-ra kielégítik a kis Fermat tételt, vagyis
(5) ahol n összetett szám és (a,n)=1
Az ilyen n számokat nevezzük Carmichael számoknak, melyekrõl csak a XX. század közepén sikerült bebizonyítani, hogy végtelen sok létezik belõlük.
Az olyan összetett n számokat, amelyekre az (5) összefüggés a=2 esetén teljesül, 2-re vonatkozó pszeudoprímeknek, vagy álprímeknek nevezzük.
Az álprímek történetében Bolyai János fontos szerepet játszott, amely Kiss Elemér kutatásai nélkül mindmáig ismeretlen maradt volna.
A modern kriptográfia az 1970-es években újra "felfedezte" a számelméleti eszközök felhasználásának elõnyeit. Az idõpont talán nem véletlen, hiszen ekkorra tehetõ a globális információs rendszerek, a globális kommunikáció, az "információ robbanás" korszakának kezdete, amely óriási kihívást jelentett az információk biztonságos tárolásával és továbbításával foglalkozóknak.
Íme a klasszikus titkosítás vázlata:
Titkos kulcs
Nyílt üzenet Rejtjeles üzenet
Titkosító eljárás
Küldõ Fogadó
A Fogadó fél (ha nem illetéktelen) rendelkezett ugyanazzal a titkos kulccsal és természetesen a titkosító eljárásnak megfelelõ megoldó eljárással, így a rejtjeles üzenet megoldásának (elolvasásának) vázlata:
Titkos kulcs
Rejtjeles üzenet Nyílt üzenet
Megoldó eljárás
A klasszikus titkosítás tehát megfelelõ (szigorú) titoktartást és pontos szervezést igényelt, hiszen a "titkos kulcs" illetéktelen kézbe kerülése, mindkét irányban végzetes lehetett. Az illetéktelen küldõ képessé vált ugyanis hamis üzenetek küldésére, amely a fogadó oldalán felismerhetetlen volt, míg az illetéktelenül a titkos kulcs birtokába jutott fogadó, képes volt a másnak címzett üzenetet elolvasni. Hétköznapi hasonlattal élve ez olyan, mintha az egy zárral nyitható ajtó kulcsát rosszul dugjuk el és azt a betörõ megtalálja.
Ezen problémák megakadályozása érdekében a titkos kulcsot rendszeresen változtatták, ami viszont igen pontos (és titkos!) szervezést igényelt, hiszen errõl a változásról a küldõ és fogadó fél "egyszerre" kellett, hogy értesüljön.
W.S.Jevons már 1873-ban megjelent könyvében felvetette (lásd [07]) azt az elvet, hogy vannak bizonyos matematikai mûveletek, amelyek elvégzése nagyon egyszerû (ilyen például az összeadás, vagy a szorzás), de az eredménybõl a kiindulási komponensek visszaállítása igen nehéz, sokszor reménytelen. Illusztrációként bemutatja az azóta róla elnevezett 10 jegyû számot, a Jevons számot (8.616.460.799), amely két prímszám szorzata, ám a prímtényezõk meghatározását (a prímfaktorizációt) akkor reménytelennek látta. Hogy Jevons ezzel a felvetésével mennyire megelõzte korát, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy szinte pontosan 100 év szunnyadás után, az 1970-es évek elején merült fel ismét e gondolat. Erdõs Pál és Surányi János [05]-ben így fogalmazza meg a problémát:
"Létezhet-e azonban olyan rejtjelzés, amelyiknél nem lehet kitalálni, hogy hogyan kell azt visszacsinálni ? Elsõ pillanatban ez valószínûtlennek látszik, mégis az Euler-Fermat tétel, továbbá a számítógépek rendkívüli teljesítõképessége egy oldalról, a teljesítõképességük határa a másik oldalról lehetõséget ad erre."
Az világos, hogy ahhoz, hogy az Euler-Fermat tétel alkalmazható legyen, az üzenetnek numerikusnak kell lennie, vagyis a betûkbõl és egyéb írásjelekbõl álló szövegeket számokká kell alakítani. Ez azonban könnyen megtehetõ a klasszikus helyettesítéses titkositási eljárással, amikor mindenegyes írásjelnek egy-egy számot feleltetünk meg. Napjaink digitális világában már nem csupán a szöveges üzeneteket, hanem a kép és hang üzeneteket is számok sorozatává alakítják, így tárolják és továbbítják a kommunikációs vonalakon, aminek sok más mellett pontosan az az elõnye, hogy jóval biztonságosabb adatvédelem érhetõ el, mint az úgynevezett analóg jeleknél.
Ez azt jelenti, hogy nincs akadálya annak, hogy a továbbiakban üzeneten mindig számokat értsünk. Így már kézenfekvõbbnek tûnik, hogy a számelmélet eredményeit, ezen belül az Euler-Fermat tételt is felhasználjuk a titkosításra. Legyen eljárásunk a következõ:
a. Válasszunk két különbözõ p, q prímszámot, amelyek szorzata
(6) pq=N
b. Ha a továbbítandó üzenet (mint szám) nagyobb mint N, akkor bontsuk fel N-nél kisebb részekre. Egy ilyen rész legyen h. Tehát fennáll, hogy
|