fizikusok - matematikusok oldala
Nvjegy

Fizikt kedvelk oldala

 

 
Matematika
 
Fizika
 
Geometria
 
Algebra
 
Kinematika
 
Programozs
 
Pedaggia
 
Zrinyi Ilona Gimnzium
 
Minisztriumok
 
Magyar Tudomnyos Akadmia
 
OFOE
 
Rnyi Alfrd Matematikai Kutat Intzet
 
llami Etvs Lrnd Geofizikai Intzet
 
KFKI
 
Fizikai kisrletek
 
Miskolc nkormnyzata
 
TKISZ
 
Menetrend
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Hrek
Hrek : Homogn koordintk s transzformcik

Homogn koordintk s transzformcik

  2004.12.29. 14:44

3D grafika

  Betmret nvelse
A kvetezkben a projektv geometria alapjaival, a homogn koordintkkal s azokkal egyszerstett, mr trgyalt transzformcikkal ismerkednk meg, mintegy kiegsztsknt az eddigiekhez. Ersen elmleti alapon s a teljessg ignye nlkl trgyaljuk a megfelel rszeket, ezrt a cikk elssorban azoknak ajnlhat akik mr mlyebben megismerkedtek a matematika rejtelmeivel.

Mott:" A semmibl teremtettem egy j, ms vilgot."

A kvetezkben a projektv geometria alapjaival, a homogn koordintkkal s azokkal egyszerstett, mr trgyalt transzformcikkal ismerkednk meg, mintegy kiegsztsknt az eddigiekhez. Ersen elmleti alapon s a teljessg ignye nlkl trgyaljuk a megfelel rszeket, ezrt a cikk azoknak ajnlhat akik mr mlyebben megismerkedtek a matematika rejtelmeivel. Viszont azok szmra is hasznos is lehet, akiknek mg mindez nem mond tl sokat, de ksbbi tanulmnyaik sorn taln j hasznt vehetik. Ebben az sszelltsban elssorban az a clunk, hogy a klnbz skbeli, s trbeli transzformcikhoz olyan matematikai formalizmust talljunk, melyet egyszeren s hatkonyan lehet algoritmizlni szmtgpes rendszerekben. Az affin transzformcik s a vetletkpzs mveleteinek egysges, kzs lershoz a homogn koordintk lersval juthatunk. Ksznhetjk ezt Bolyai Jnosnak!

Projektv geometria fogalma

Az euklideszi trrel mr mindenki megismerkedhetett tanulmnyai sorn, algebrai alapjt pedig a Descartes koordintarendszer jelenti. Ezzel a rendszerrel mi magunk is bven foglalkoztunk mr a sorozaton bell. De sajnos az euklideszi trben nem minden pont vetthet centrlisan. A centrlis projekcira lyukas (idelis trelemek)! Gondoljunk csak bele, hogy mi trtnik azokkal a pontokkal, amik prhuzamosak a kpskkal. Ilyenkor a pontokat jellemez vettsugarak is prhuzamosak a kpskkal, s nem felel meg kppont az euklideszi geometriban. Ezek a pontok a "vgtelenbe vetlnek". Termszetesen erre a problmra megoldst jelent a projektv geometria, ahol is a lyukas tereket "betmkdik", "idelis trelemekkel". A projekti geometria teht felfoghat az euklideszi geometria s az idelis pontok egyestseknt. Felvetdhet a krds, hogy miknt is lehet betmkdni a lyukas tereket az euklideszi geometriban? A tr minden egyes egyenest a kznsges pontokon tlmenen egy idelis ponttal egsztjk ki. Definici szerint prhuzamos egyenesekhez egy idelis pont tartozik meyekben ezek "metszik" egymst.Egy sk idelis pontjai egy idelis egyenesen vannak . Prhuzamos skok idelis egyenesei megegyeznek. A tr idelis egyenesei egy skban vannak, a tr idelis sikjban. Az idelis trelemeket "vgtelen" tvoli trelemeknek is szoktk nevezni. A szmtgpes grafikban az idelis trelemek bevezetse azrt nagyon fontos, mert a prhuzamos s nem prhuzamos trelemek kezelse ezzel a mdszerrel egysgesen megoldhat. A projektiv geometriban az algebrai alapot a homogn koordintk jelentik.

Homogn koordintk fogalma

Egy mondatban megfogalmazva arrol van sz, hogy a 3D-s helyvektorainkat egy formlis lpssel ngydimenziss egsztjk ki. A tr egy P pontjhoz vezet

r=(x,y,z)

vektort ezen tl

(w*x, w*y, w*z,w)

alakban rjuk. Termszeten w egy nem nulla tetszleges szm.

Ebbl az rsmdbl brmikor visszatrhetnk az eredeti 3D-s koordintkhoz, gy hogy a vektor els hrom koordintjt elosztjuk a negyedikkel. Ezek alapjn P(x,y,z) pont homogn koordinti a (w*x, w*y, w*z,w) szmngyes lesz. A definci alapjn viszont P pontnak rengeteg homogn koordintja lehet, a szerint hogy w-nek milyen rtket vlasztunk. Emiatt rdemes w-nek egy konkrt rtket vlasztani, mondjuk az egyet. Ekkor az x,y,z,1 koordintangyest a P pont normalizlt homogn koordintinak nevezzk. Sajnos a 3D-s tr homogn koordintit szemlletesen nem tudjuk bemutatni, de 2D-s koordintk esetn mr megoldhat az brzols. Ekkor a skbl ki kell lpnnk a trbe, gy hogy az (x,y) alapskkal felvesznk egy prhuzamos skot a trbeli koordintarendszerben, ahol a felvett sk elmetszi z-tengelyt az egyben. Ekkor az (x,y) skban lv pontunkat merlegesen felvetjk z=1 skra. A lnyege ennek a rendszernek vzlatosan ez volna.

Hogy mi rtelme van mindennek? A vlaszt erre nehz rviden megadni, de az biztos, hogy nem csupn formlis konstrukci. Ezt matematikailag az euklideszi tr gynevezett projektiv lezrsa teszi szksgess. Ami alatt az rtjk, hogy a teret kiegsztjk idelis trelemekkel. Azrt fontos jobban megismerkednnk a homogn koordintk fogalmval mert a szmtgpes grafikban az idelis vagy "vgtelen" tvoli trelemek bevezetsvel a prhuzamos s nem prhuzamos trelemek kezelse egysges mdon megoldhatv vlt. Ami ltal sokkban leegyszersdtek a transzformcik programalgoritmusai!

A homogn koordintk teht az n dimenzis tr egy pontjnak helyzett n+1 koordinta segtsgvel rja le, oly mdon, hogy egy tetszleges nulltl eltr rtkkel az eredeti n dimenzis trben rtelmezett koordintkat megszorozzuk s ezt a konstanst tekintjk az n+1-dik koordintnak. Az n dimenzis tr egy pontja (x1, x2, x3, ..., xn) homogn koordintkkal kifejezve (xh1, xh2, xh3, ..., xhn, w). Az eredeti n dimenzis s a homogn koordintk kztti kapcsolatot az xhi = xi * w sszefggs fejezi ki. gy egy n dimenzis trben rtelmezett pontnak vgtelen szm homogn koordints megfelelje ltezik. Pldul a sk koordintk (2D) esetn egy pontnak a homogn koordints trben (3D) egy az orign thalad egyenes felel meg.

A legegyszerbb, ha a homogn koordints alakra trtn ttrsnl a szorzt egynek vlasztjuk, ekkor a homogn s az n dimenzis tr koordinti megegyeznek. Erre azrt van szksg mert a definici alapjn gy egy tetszleges P pontnak vgtelen sok homogn koordintja van, aszerint hogy w-nek milyen rtket vlasztunk A normalizlt s a szoksos trbeli koordintk kztt a fenti megfeleltets klcsnsen egyrtelm. Azaz ha P pont koordintja trben (x, y, z), akkor ennek megfelel homogn koordintk a kvetkezek lesznek, (x, y, z ,1). Viszont ha P pont homogn koordintja (x, y, z, 1) akkor ennek megfelel trbeli koordintk a kvetkezek lesznek, (x, y, z). Az eddig megismert transzformcik, az eltols kivtelvel mind elvgezhetk mtrixszorzssal is. Ez azrt fontos, mert ezeknek a mtrixoknak a sorozatos szorzatval, egyms utn tbb transzformci is vgrehajthat.

A kpet csak a mr emltett eltols rontja el. Pontosan azrt, hogy egysgesen lehessen kezelni az eltolst, a forgatst, a nyrst, kell a homogn koordints megadshoz folyamodnunk. Ugyanis egy hromdimenzis eltolst nem erltethetnk egy 3x3-as mtrixba, mert egyszeren nincsen hely szmra. Ha azonban a mtrixot 4x4-esre bvtjk ki akkor mr az eltolst is mtrixszorzssal kezelhetjk. Ehhez persze a vektorunkat is ki kell bvteni ngydimenziss. Pontosan ezrt fontos a homogn koordints megads. Mert gy mr minden geometriai transzformcit mtrix mveletek segtsgvel hajthatunk vgre, tbb egyms utn vgrehajtand transzformci eredjt egy transzformcis mtrixba foglalhatjuk ssze, hasznlatuk s az alkalmazott mdszerek knnyen ltalnosthatk az n dimenzis trre, vgtelenbe lev pontokat vges koordintkkal fejezhetnk ki.

Kattints a teljes mret kphez!

Geometriai szmtsok homogn koordintk segtsgvel

Pont s egyenes viszonya

A 2D-s trben egy egyenes ltalnos alakjt az a*x + b* y + c = 0 egyenlettel adhatjuk meg. Az y = m * x + b nem az egyenes ltalnos alakja, mivel ezzel a kifejezssel nem tudjuk lerni az y tengellyel prhuzamos egyeneseket! Egy 2D-s pont koordinti akkor elgti ki az egyenes egyenlett, ha pont az egyenesre esik. A pont homogn koordintit hasznlva az egyenes egyenletnek bal oldala az egyenes egytthatibl alkotott vektor (e) s a pont homogn koordintibl alkotott vektor (p) skalris szorzata. Az <e p> skalris szorzat eredmnynek eljele megadja, hogy a pont az egyenes melyik oldalra esik, az rtke pedig arnyos a pont s az egyenes tvolsgval.

Kt ponton tmen egyenes (2D)

Legyen p1 s p2 kt nem egybees 2D-s pont homogn koordints vektora. A kt ponton thalad egyenes egyenletnek egytthati megegyeznek a p1 s p2 vektorok vektorilis szorzatnak koordintival (e = p1 x p2).

Kattints a teljes mret kphez!

Mivel xh1 = x1 *w1, yh1 = y1 * w1 s xh2 = x2 * w2, yh2 = y2 * w2, az a, b, c egytthatkbl kiemelhetnk w1 * w2-t s egyszersthetnk vele.

Az egyenes egytthatinak helyessgt knnyen ellenrizhetjk, a <p1 e> s <p2 e> skalris szorzatok eredmnye nulla.

Kt egyenes metszspontja (2D)

Vegyk szre, hogy a 2D tr legegyszerbb ktdimenzis alakzata (egyenes) s a kettdimenzis pont homogn koordints alakja hrom elem vektorral rhat le. Ezek alapjn a kt egyenes metszspontjnak kiszmtsra is alkalmazhat a kt ponton tmen egyenes egytthatinak kiszmtshoz felrt sszefggs.

Kattints a teljes mret kphez!

A kettdimenzis trbe a homogn koordintval (w) val oszts utn juthatunk vissza.

A homogn koordintk alkalmazsval a kt ponton thalad egyenes s a kt egyenes metszspontjnak meghatrozsa ugyanannak a matematikai problmnak a megoldst jelenti. Ez az llts az n dimenzis trre is ltalnosthat. Ezt a dualits ttelnek nevezzk. A ktdimezis trben a pont s az egyenes, a hromdimenzis trben a pont s a sk az egymsnak megfelel elem.

Pont s egyenes tvolsga

Egy pont homogn koordints vektora s egy e egyenes egytthat vektornak a skalris szorzata a pont s az egyenes tvolsgval arnyos. A skalris szorzat normlsval a tvolsgot is megkaphatjuk. A p (xh, yh, w) pont s az e (a, b, c) egyenes tvolsga (t):

Egy ponton thalad s adott egyenesre merleges egyenes egyenlete

Adott egy p pont homogn koordints vektora s egy e egyenes egytthat vektora. A keresett egyenes egytthat vektort jelljk f (d, e, f)-el. Az f egyenesnek t kell mennie a p ponton <p f> = 0. Az f egyenes merleges e-re, ha irnyvektoraik skalris szorzata 0 (a*c+b*d=0).

3 ponton tmen sk (3D)

Prbljuk meg ltalnostani a a kett dimenziban alkalmazott kt ponton tmen egyenes egyenlett. A hromdimenzis trben egy pont homogn koordints alakjt ngy koordintval rhatjuk le p (xh, yh, zh, w), egy sk ltalnos egyenlete a * x + b * y + c * z + d = 0. Ksztsk el a ngydimenzis tr egysgvektor irnyaibl s a hrom trbeli pont homogn koordintibl alkotott mtrixot s kpezzk az egyes i, j, k, l irnyokhoz tartoz aldeterminnsokat, ezek adjk a sk egyenletnek egytthatit (ezzel tulajdonkppen a 3D-s tr vektorilis szorzatt ltalnostottuk).

Kattints a teljes mret kphez!

2D-s transzformcik

Az elemi 2D-s geometriai transzformcik 3x3-as mtrixok segtsgvel rhatk fel. Egy pont transzformci utni koordintit a pont homogn koordints vektora s a transzformcis mtrix szorzata adja. A transzformcis mtrix 4 rszre bomlik

  1 forgats s mretarny vltoztats az x s y tengely mentn
  2 eltols
  3 projektv transzformci
  4 mretarny vlts mindkt koordintatengely mentn

 

Eltols

Kattints a teljes mret kphez!

Sklzs

Az x s y tengely mentn eltr mretszorz belltsa

Kattints a teljes mret kphez!

Az x s y tengely mentn azonos mretszorz belltsa

Kattints a teljes mret kphez!

A sklzs segtsgvel az x illetve y tengely menti tkrzst is vgrehajthatunk (Sx=-1, Sy=1 az x tengely menti tkrzs).

Orig krli forgats

A pozitv forgsi irny az ramutat irnyval ellenttes.

Kattints a teljes mret kphez!

Projektv transzformci - Egyenesekre vonatkoz transzformcik

A p pontot az M transzformci mtrix a p' pontba viszi t (pT'=pTM). Az e egyenes egytthatit az M transzformci utn az e'=M-1e sszefggs alapjn kaphatjuk meg.

Transzforncik konkatenlsa

Egy pontra tbb elemi transzformcit alkalmazva a kvetkez sszefggs addik

Mivel a mtrix szorzs asszociatv (csoportosthat) a kvetkez alakban a felrhatjuk

Azaz a transzformcis mtrixok szorzatt elre kiszmthatjuk s egy ered M transzformcis mtrixot rhatunk fel.Figyelembe kell venni, hogy a mtrix szorzs nem kommutatv mvelet, gy a transzformcis mtrixok sorrendjt nem szabad felcserlni.

Transzformcik ellentettje

Egy M transzformci ellentetjt a transzformcis mtrix inverzvel fejezhetjk. Az eddig felrt elemi transzformcik mindegyike invertlhat (rangjuk 3).

Az egyes elemi transzformcik ellentett transzformcija s az eredeti transzformcis mtrix inverze azonos. Pldul a 30 fokos forgats transzformcis mtrixnak az inverze a mnusz 30 fokos forgats transzformcis mtrixval azonos.

Pldul egy tetszleges pont krli elforgatst hrom elemi transzformci felhasznlsval hajthatjuk vgre.

  1. a koordintarendszer origjnak eltolsa a forgats kzppontjba
  2. forgats az orig krl
  3. a koordintarendszer visszatolsa az eredeti helyzetbe, az 1 transzformci inverze

Lekpzsi transzformci

A szmtgpes grafikban gyakran kell transzformlnunk a vilg koordintarendszer (ez az a koordintarendszer, melyben a geometriai alakzatok jellemz pontjainak koordintit troljuk) s a kperny koordintarendszer kztt. Jellmzen a vilg koordintarendszer egy tglalap alak, koordintatengelyekkel prhuzamos tartomnyt kpezzk le a kp koordintarendszer egy tglalap alak tartomnyba.

Kattints a teljes mret kphez!

A lekpzsi transzformci elemi transzformcii, a vilg koordintarendszer origjnak eltolsa a megjelentend rsz bal fels sarkba (a kperny koordintarendszer pozitv y tengelye lefel mutat), a koordintarendszer tkrzse az x tengelyre, mretvltoztats a tengelyek mentn, eltols a kperny koordintarendszerben. Az ily mdon ltrehozott lekpzsi transzformci inverzvel a kperny koordintkat (egr mutat pozcija) vissza tudjuk transzformlni a vilg koordintarendszerbe. Tovbbi problmt jelent, hogy a megjelentsre kivlasztott tglalapon kvli rszeket nem szabad megjelenteni. Ennek megoldst az ablakvgsi mdszereknl trgyaljuk.

3D-s transzformcik

Eltols

Kattints a teljes mret kphez!

 

Sklzs

Az x, y s z tengely mentn eltr mretszorz belltsa

Kattints a teljes mret kphez!

Az x, y s z tengely mentn azonos mretszorz belltsa

Kattints a teljes mret kphez!

Az X, Y, Z tengely krli forgats alfa szggel

A hromdimenyis transzformcik esetn az elemi forgatsi transzformci a tengely krli forgats. Ennek megfelelen hromfle forgatsi transzformci rhat fel.

Az X tengely krli forgats alfa szggel

Kattints a teljes mret kphez!

Az Y tengely krli forgats alfa szggel

Kattints a teljes mret kphez!

A Z tengely krli forgats alfa szggel

Kattints a teljes mret kphez!

Perspektv transzformci

A perspektv transzformci a hromdimenzis koordintkbl ktdimenzis koordintkat llt el. Az ilyen dimenzi cskkent transzformcinak nem ltezik inverze. A hromdimenzis testek brzolsnl ltalban meg kell oldani a takart vonalak vagy takart felletek problmjt is. Ehhez szksg van a kpsktl mrt tvolsgra is, ezrt olyan transzformcit vezetnk be, mely a perspektv mlysget is megrzi.

Kattints a teljes mret kphez!

Transzformci az eltnsi pontok alapjn

Kattints a teljes mret kphez!

Prespektv traszformci tetszleges nzpont s kpsk helyzet esetn

Adott a nzpont (Xe, Ye, Ze) s a kpsk kzppontjnak (Xk, Yk, Zk) helyzete.

  1. Az orig eltolsa a nzpontba
  2. Forgats az x s y tengely krl, hogy a z tengely a nzpont s a kpsk kzppont egyenesbe kerljn
  3. Perspekttv transzformci
Bolyai Jnos j, ms vilga

BOLYAI JNOS minden idk egyik legnagyobb s legeredetibb gondolkods matematikusa volt s a legforradalmibb tudomnyos alkotk kz tartozott. desapja Bolyai Farkas hadmrnk volt, fia 1802 december 15.-n szletett Kolozsvron. Tavaly volt a 200. vfordulja, s orszgszerte megemlkeztek rla. Sajnos mi akkor ezt ne tettk meg, de gy gondolom minden vben megtehetjk, az irnta val tisztelet jell, hiszen feledni gysem lehet e tragikus sors lngszt.

"Bolyai Jnos 12 ves kortl szakadatlanul foglalkozott a "parallelk" hatalmas problmjval.1823-ban ezeket a sorokat rta Temesvrrl desapjnak:"A felttelem mr megvan, ll, hogy mihelyt rendbe szedem, elksztem,'s md lesz , a'parallelkrl egy munkt adok ki;....des-Apm meg-esmeri; most tbbet nem szlhatok, csak annyit, hogy "A SEMMIBL EGY J MS VILGOT TEREMTETTEM" De mi is ez a nagy felfedezs amely alapjaiban "megrengette" az akkori vilgot? Az antik grgk nagy tallmnya a GEOMETRIA. Az antik grg geometria alkalmazhatsga elssorban annak ksznhet, hogy lltsait "nhny alapigazsgbl" vezeti le. Nem szksges teht a termszet minden jelensgt kzvetlen tapasztalatbl megismerni, elg csupn nhny elemi, minden ember szmra nyilvnval alapigazsg-gynevezett- Axioma-megismerse tapasztalat alapjn. Utna mr minden egyb tapasztalatilag alig hozzfrhet tnyt az aximk igazsgra tmaszkodva pusztn gondolkods tjn be tudunk bizonytani.

Az elmondottak alapjn, elg vilgos, hogy a geometria tudomnyban minden aximkon mlik. De a geometria aximi kztt, amelyeket Eukleidsz, alexandriai matematikus lltott ssze i.e.300 krl, az "V.posztultum, vagy XI. axima nven szerepel egy olyan llts is, amelynek igazsga egyltalban nem nyilvnval, mint a tbbi axim. Ez skra vonatkoztatva, gy mondhat ki: ha a P pont nincs az E egyenesen, akkor a P ponton egyetlen E-vel prhuzamos egyenes halad keresztl. De mi is az a prhuzamos? Ugyanazon kt sk egyenest akkor nevezzk prhuzamosnak, ha sohasem metszik egymst. A gyakorlatban ezt csak gy tudnnk bebizonytani, hogy vgig jrnnk az egyik egyenest. De ezt a vgtelen hossz utat lehetetlen megtenni.

Az V. posztultumnak az az lltsa teht, hogy az E egyeneshez csak egy prhuzamost hzhatunk nem nyilvnval, ezrt ez a posztultum kir a tbbi axioma kzl. 2000 vig "gytrte" ez az axioma a vilg tudsait, mg megszletett az a gondolat, hogy az V.posztultum taln nem is "alapigazsg" hanem a tbbi axima "kvetkezmnye". Fel kellene fedezni teht az V.posztultum "bizonytst" a tbbi axima alapjn. A nagy krdsre 2000 vig senki sem tallta meg a vlaszt. Bolyai Jnos elszr mint eltte sokan msok: feltette, hogy az V. posztultum hamis, s azt remlte, hogy ebbl valamilyen ellentmondsra bukkan, ami azt igazoln, hogy feltevse helytelen, vagyis az V. posztultum lltsa mgiscsak igaz. Bolyai is kereste a "hibt", mint annyian eltte, Saccheri, Lambert, Lagrange vagy Bolyai Farkas.

Kereste s nem tallta! Ekkor jtt r arra a rendkvli jelentsg gondolatra, hogy azrt nem tall ilyen hibt, mert "Nincs ilyen Hiba!" Bolyai Jnos lngesze szrevette, hogy a geometria kzvetlenl nem azt rja le, milyen a vilg, hanem csak eszkze a vilg megismersnek: azt rja le milyen lehet a vilg. A geometria rendet csinl a vilgrl alkotott felfogsunkban s megmutatja az utat, amerre jrnunk kell. Teht az V.posztultum elhagysval a megmarad aximkbl felpthet egy olyan geometriai tudomny, amely " j, ms vilg" lehetsgt is felleli de magba foglalja klnleges esetknt az V.posztultumot elfogad eukleidszi geometrit is, de egy msik nem eukleidszi geometrit is tartalmaz, amelyben mr az V.posztultum nem alapigazsg.

Ezt az j eukleidszi s nem eukleidszi geometrit foglal tudomnyt nevezte el Bolyai Jnos ABSZOLT GEOMERINAK. Az abszolt geometria a tudomnyos kutatsok eltt j lehetsgeket trt fel. Az egsz matematikt megrzta ez az j, nagyszer felfedezs. Bolyai tisztban volt j ms vilga forradalmi merszsgvel is, amely szinte cfolhatatlanul bebizonytotta az eukleidszi geometria megingathatatlannak ltsz igazsgait. Tbb rsos elzmny utn ez jelent meg apja "TENTAMEN" cm knyve fggelkeknt "A P P E N D I X" cmen.

Az "Appendix-ben" fellltott ttelek tbbsge "abszolt igaz", mert egyarnt rvnyes az eukleidszi s a prhuzamossgi axima tagadsra flptett gynevezett hiperbolikus geometriban. ris volt a tudsok kztt, ugyanakkor trhetetlen szndk az igazabb, jobb vilgot keresk kztt. Vilgra szl felfedez, aki minden erejvel kutatta az igazsgot, s a magyar np bszke szeretettel leli maghoz az igazsgrt oly sokat szenvedett lnglelk fit."

Felhasznlt s ajnlott irodalom:
Foley, van Dam, Feiner, and Hughes: "Szmtgpes grafika: Alapelvek s gyakorlat" c.
Dr. Szirmay-Kalos Lszl: Szmtgpes grafika, 2001
Scharnitzky Viktor: Vektorgeometria s lineris algebra, 1999 (alap!)
L. Ammeraal: Programming Principles in Computer Graphics
Brczy-Barnabs: Differencilszmts, 2001
Turcsnyi Tams, Debreceni Egyetem, 2000
Kozk Rolland, Szegedi Tudomnyegyetem
Budai Attila: Szmtgpes grafika, 1999
Fzi Jnos: Grafikai Alkalmazsok Delphi Nyelven, 2000
Fzi Jnos: 3 dimenzis grafika s animci IBM PC-n
Fzi Jnos: Interaktv grafika, 1997
Internetes publikcik

- Nemo -

 
Miskolc
 
Ajnlott oldalak
 
Hres emberek
 
tszmtsok
 
Egyetemek
 
Gimnziumok
 
Felvteli
 
Ttelek
 
Plyzatok
 
Elektronikus Knyv keres
 
Tanszerek
 
Tudomny s Trsadalom
 
Webkamerk
 
Dk-mel
 
Idjrs
 
Trkp
 
Szerkesztnek
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!